TopTip

Kresťania majú byť odvážne viditeľní vo svete

Kresťania majú byť odvážne viditeľní vo svete zdroj foto: pexels.com

Anglikánsky prímas Justin Welby vyzval kresťanov, aby smelo menili svet. Cirkev má víziu a stratégiu pre zlomený svet, ale aby ju mohla presadzovať do praxe, musí sa zjednotiť a obnoviť v láske a dôveryhodnosti, povedal Welby v nedeľu na záver celosvetovej anglikánskej Lambethskej konferencie v Canterbury. Canterburský arcibiskup Welby povzbudil 1100 účastníkov, aby sa angažovali, učili, hovorili, konali solidárne a boli viditeľní ako kresťania.

Zjednotená cirkev má silné posolstvo lásky a zmierenia pre ľudstvo, ktoré čelí vojnám a konfliktom, sociálnej nespravodlivosti a predovšetkým klimatickým zmenám. „Pokorná a pohostinná cirkev, veľkorysá a plná lásky, nie je len peknou vecou pre spoločnosť: odkazuje na Božie kráľovstvo,“ zdôraznil anglikánsky prímas. „Prorocká a odvážna cirkev“ nie je ďalšou mimovládnou organizáciou, ale „Bohom vyvoleným prostriedkom na vnesenie svetla do temnoty,“ povedal Welby približne 660-tim biskupom a biskupkám anglikánskeho Svetového spoločenstva zo 165-tich krajín.

Aj keď sa cirkev často háda a v 42 anglikánskych provinciách existujú rôzne názory, nech sú „uzmierovateľmi, aby boli všetci zjednotení v Kristovi, všetky národy, pohlavia, bohatí aj chudobní, silní aj slabí,“ zdôraznil Welby. To si vyžaduje, aby cirkev bola neustále informovaná, napríklad o nebezpečenstvách a výhodách vedeckého pokroku, o spôsoboch boja proti chorobám, globálnemu hladu a klimatickým zmenám. História vždy ukázala, že informovaná cirkev môže pomáhať ľuďom a zároveň rásť.

Anglikánsky prímas opätovne upozornil na hrozbu klimatických zmien, ktoré postihujú najmä chudobné krajiny sveta, hoci ide o dôsledok pochybenia bohatých krajín. „Toto je nevyhlásená vojna s veľkými dôsledkami,“ povedal Welby a dodal: „Vieme, že následky budú tragické nad rámec všetkého, čo si dokážeme predstaviť.“ Welby je presvedčený, že kampane cirkví proti klimatickým zmenám nezostanú nepovšimnuté; odkázal na svoju spoločnú iniciatívu s pápežom Františkom a čestnou hlavou pravoslávia patriarchom Bartolomejom.

V záujme implementácie tém, o ktorých sa diskutovalo na Lambethskej konferencii, pracovná skupina v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov preskúma konkrétne opatrenia, zdôraznil Welby. „Uvidíme v praxi, ako dokážeme konať na miestnej úrovni,“ prisľúbil anglikánsky prímas.

Na Lambethskú konferenciu pricestovalo okolo 560 biskupov, takmer 100 biskupiek a okolo 50 manželov a 440 manželiek. Prišlo aj približne 45 ekumenických hostí vrátane zástupcov katolíckej a pravoslávnej cirkvi a Svetovej luteránskej federácie. Za Katolícku cirkev predniesli prejavy kuriálni kardináli Kurt Koch, pápežov minister pre ekumenizmus, a Luis Tagle, prefekt vatikánskej misijnej kongregácie. Ich prejavy zaznamenali veľký ohlas.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Spaziosa casa familiare con garage e una stanza al piano terra.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.