TopTip

TO SME MY: Juliána Pavuková

TO SME MY: Juliána Pavuková

V rádiu ťa všetci oslovujeme Julka, aj keď tvoje meno oficiálne znie Juliána. Určite sú aj ďalšie mená, či prezývky, ktorými ťa ľudia volajú. Napríklad "úmyslová víla" - tak ťa nazval jeden z našich stálych poslucháčov.  Prezraď, ktoré oslovenie ti je najbližšie?

Pred tromi rokmi som dostala prezývku Duracelka od mojich veľmi dobrých priateľov, pretože tam, kde oni s energiou končili, ja som začínala (potom sa asi tri dni dobíjala, ale to sa už hádam nedozvedia). Ale áno, väčšina ľudí ma oslovuje Julka, i keď sa musím priznať, že sa nekontrolovane usmievam, keď ma občas oslovia Julinka.

Od mena je to len kúsok k priezvisku. Určite si si s tým svojim užila veľa zábavy. Mnohí dospelí trpia arachnofóbiou, o deťoch nehovoriac. Aký máš ty vzťah k pavúkom? :-)

Netrpím žiadnou fóbiou a pavúkov zámerne nevyhľadávam (okrem mojich rodinných príslušníkov).  Čo sa môjho priezviska týka paradoxne som s ním nikdy žiadny problém, či úsmevnú príhodu nemala. Práve naopak... Keď niekde diktujem svoje meno a ľudia si nie sú istí, či správne počuli, len ich utvrdím “áno, ako TEN pavúk, čo lezie po stene”.

Mesiac jún začína krásnym sviatkom MDD. Pre detské publikum organizovalo nedávno Rádio Lumen oslavu narodenín Jinglíka a myslím, že aj ty máš dôvod na oslavu, pretože okrem Svetielka cez týždeň budeš odteraz s o. Borisom moderovať nedeľné Sviatočné svetielko. Prečo si sa rozhodla prijať túto ponuku?

V Rádiu Lumen som začínala ako moderátorka Svetielka. Jednou z prvých odvysielaných relácii bolo práve aj to nedeľné Svetielko. Keď som sa neskôr stala koordinátorkou tejto relácie, nadobudla som k nej opäť bližší vzťah. Preto som ani na minútu neváhala, keď som po dlhšej „vysielacej prestávke“ dostala ponuku opäť moderovať Svetielko. Mám rada túto reláciu a všetko, čo s ňou súvisí.

Julka s maminkou

Z duchovného hľadiska je veľmi významným sviatkom Katolíckej cirkvi sviatok Zoslania Ducha Svätého. Spomínaš si kedy si ty zažila svoje osobné Turíce?

Myslím, že Duch Svätý bol so mnou pri každej skúške na vysokej škole, ktorú som úspešne absolvovala a musím povedať, že sa niekedy aj celkom dobre zapotil asi ako ja pri tejto otázke. Svojím spôsobom Boh  a teda aj Duch Svätý je so mnou stále. Na každom kroku, pri každom mojom rozhodnutí, takže Turíce zažívam asi každý deň.

Práca v rádiu ťa zamestnáva od roku 2006, ale nie je to tvoje jediné pole pôsobnosti. Keď práve nepracuješ v rádiu, čomu sa venuješ?

S Rádiom Lumen spolupracujem „len“ externe, pretože ma na plný úväzok  zamestnáva Štátna opera, kde pôsobím ako umelecká tajomníčka. Slovné spojenie „plný úväzok“ sedí úplne presne, pretože tam trávim najviac zo svojho času, ak práve nevysielam alebo nespím doma.

V Štátnej opere si pôsobila aj ako umelecká šepkárka. Tam ide hlas do ústrania, no ty hráš na klavír, spievaš a moderuješ. To všetko sú aktivity, pri ktorých hlas a zvuk je základ. Čím ti učarovala práca šepkárky?

Myslela som si, že šepkárka je len vo filmoch, ale keď ma prijali na túto pozíciu, zistila som, že je to skutočné povolanie a nie celkom jednoduché.  Človek musí nájsť tú správnu polohu hlasu, aby ho bolo počuť na javisko, ale nie do hľadiska, nehovoriac o tom, že umelecká šepkárka šepká v mnohých svetových jazykoch, ale nemusí im rozumieť.  Nielen však práca šepkárky, ale vo všeobecnosti práca v divadle je  jedinečná a neporovnateľná s inými povolaniami. Páči sa mi proces tvorby novej inscenácie, napätie pred predstavením a samotná atmosféra, ktorou divadlo dýcha. Neučarovala mi práca šepkárky, učarovalo mi divadlo ako také a som rada, že som jeho súčasťou.

Pri pohľade na tvoj životopis neunikne človeku pohľad na odbor, ktorý si študovala. Financie, bankovníctvo a investovanie na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici. Minula si sa povolaniu, alebo sa povolanie minulo výberu školy?

Na strednej škole som mala veľmi rada matematiku. Aj keď by sa teraz na mňa asi mnohí pozreli trošku divne,  je to tak. Vybrala som si preto školu, kde môžem kalkulovať, porovnávať a analyzovať. Počas štúdia som však začala pracovať v rádiu a neskôr aj v opere a to ma začalo baviť viac. Školu som síce dokončila, no rozhodla som sa venovať niečomu, čo mi robí väčšiu radosť. Môj učiteľ matematiky na strednej škole hovoril, že „všetko je matematika“. Myslím, že ja som tú svoju našla v divadle.

Možno to mnohí naši poslucháči o tebe nevedia, ale ty si rodená Bardejovčanka. Tento mesiac jeden z našich patrónov získa víkendový wellness pobyt práve v obľúbených Bardejovských kúpeľoch. Rada sa tam vraciaš aj ty či už v spomienkach, alebo aj reálne?

V Bardejove som doma. Rada sa do toho mesta vraciam, rada tam trávim čas, a to nielen kvôli spomienkam, ktoré sa mi s ním bezprostredne spájajú. Pre mňa je to miesto, kde si najlepšie oddýchnem.

Si mladý, energický a veľmi príjemný človek, ktorý má určite aj veľa snov. Môžeš niektoré zdieľať s nami? Prezradiť, po čom túži Juliána Pavuková?

Kým v detstve som chcela byť učiteľkou a neskôr herečkou, dnes si želám také bežné, no dôležité veci: zdravie a viac času, ktorý by som mohla tráviť s rodinou a priateľmi. Ale taká veľká čokoládová torta s 30 sviečkami na moje 30 narodeniny vôbec nemusí byť zlá:-).

 

TRI NAJ JULIÁNY PAVUKOVEJ

Najmilší človek

Moje krstniatko – Adamko. Jeho úsmevu, smiechu a tej detskej úprimnosti sa nič nevyrovná.

Najobľúbenejšia TV alebo rozhlasová relácia

Vedomostné relácie. Človek má síce po ich skončení miernu traumu, koľko toho ešte nevie, ale aspoň ho to motivuje učiť sa stále niečo nové.

Najkrajší sviatok v roku

Akýkoľvek voľný deň

 

Prečítajte si aj:

TO SME MY - Martin Šajgalík

TO SME MY - Ivo Novák

TO SME MY - Diana Rauchová

TO SME MY - o. Ján Sabol

TO SME MY - Mária Trubínyová

TO SME MY- o. Juraj Spuchľák

TO SME MY- Ondrej Rosík

TO SME MY- Vladimíra Legíňová

TO SME MY- Monika Majerová

TO SME MY- Jana Kršňáková

TO SME MY- Ján Kraus

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 25.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.