TopTip

TO SME MY: Ján Kraus

TO SME MY: Ján Kraus

S trochou nadsázky by sme mohli povedať, že v Rádiu Lumen pracuje už celú večnosť. V tomto prípade tá večnosť trvá 24 rokov. Presne toľko rokov má aj naše rádio. Technický riaditeľ Ján Kraus v seriáli TO SME MY prezrádza čo všetko sa dá zažiť prácou pre katolícke rádio za bezmála štvrťstoročie.

Pán Kraus, viete si predstaviť, že by ste pracovali aj niekde inde ako v Rádiu Lumen?

Určite áno, ak by bola podobne technický zameraná, zmysluplná a mohol by som si povedať, že moja práca je mi zároveň aj koníčkom. Kus nostalgie by tu určite bol však som tu prežil skoro štvrťstoročie no v mojom veku je už asi trochu neskoro pohrávať sa s takouto myšlienkou. Ale človek nikdy nevie.

Prvú otázku som položila tak trochu schválne, lebo ma zaujímalo, či by ste vôbec niekedy dokázali pripustiť iné zamestnanie. Vaša lojálnosť Rádiu Lumen je obdivuhodná. S rádiom ste teda zažili mnoho a ak by sa niekto mal podujať na spísanie kroniky tak by ste určite boli horúcim kandidátom. Ktoré momenty pre Rádio Lumen boli podľa vás tie najzlomovejšie?

Stalo sa, asi pred dvadsiatimi rokmi som chcel meniť zamestnanie. Bolo to z ekonomických dôvodov, čerstvo sme sa presťahovali do nového domu mali sme tri malé deti, bolo treba platiť úvery a do toho prišla celkom zaujímavá pracovná ponuka v oblasti zavádzania internetu v BB. Vtedajší riaditeľ rádia Vladimír Slovák ma však presvedčil, že sa s tým dá niečo robiť a mal dosť odvážne vízie ohľadom napredovania rádia, tak som ostal. A fakt potom to začalo, dalo by sa povedať zlaté časy rozvoja Rádia Lumen. Stavali sa nové vysielače, na ktoré bolo treba dopravovať signál zo štúdia a existujúce spôsoby dopravy pre tak mladé rádio boli príliš drahé. Tak vznikla myšlienka dopravy signálu pomocou satelitu.

Riešenie na tú dobu ozaj veľmi odvážne. Skúsenosti na Slovensku s touto technológiou mizivé, tak sme sa popozerali po zahraničí. A podarilo sa, za  masívnej pomoci Americkej biskupskej konferencie a ďalších spoločností, odborníkov sa nám podarilo ako prvým na Slovensku spustiť vlastný satelitný vysielač na dopravu signálu rádia k jednotlivým vysielačom. Toto bol jeden z najzlomovejších  momentov, ktorý otvoril cestu k rozširovaniu výstavby vysielačov a zároveň k rozširovaniu pokrytia územia Slovenska programom Rádia Lumen.

Pamätáte si aj na nejakú kritickú chvíľu keď naozaj hrozilo vážne technické zlyhanie a museli ste sa v tej chvíli obrátiť na nášho Najvyššieho technika tam hore na nebesách?

Občas k takým kritickým situáciám dôjde, lebo vysielacie technológie sú zavistlé od plynulej dodávky elektrickej energie, na ktorú má veľký vplyv počasie, či už v lete búrková činnosť, silné vetry v zime, sneh, námraza atď. Myslím že to bolo v roku 2007 keď sa Slovenskom prehnala veľká veterná smršť a nám vypadlo cca 10 vysielačov a jedna satelitná trasa na Kamzíku, ktorá sa nám podarila sprevádzkovať až po troch dňoch z dôvodu nepriaznivého počasia.

Dnes sa digitalizuje. A naše rádio je dokonca jedno z prvých na Slovensku, ktoré spustilo skúšobné digitálne terestriálne vysielanie. Čo tomuto kroku predchádzalo a čo sa skrýva za slovom skúšobné? Aké parametre sa sledujú, aby sme mohli pristúpiť k zdigitalizovaniu ďalších lokalít?

Tak ako prešla pred pár rokmi televízia z analógového vysielania na digitálne, taký istý osud čaká aj rádiá. Iste ľudí aj samotných vysielateľov takéto zmeny do určitej miery otravujú, ale má to reálny význam. Keď sa pozrieme takých 25 rokov dozadu koľko rádií a TV  vysielalo na Slovensku a v akej kvalite a koľko ich vysiela dnes tak zrazu zisťujeme, že počet rádií sa nám niekoľko násobne zvýšil, ale v niektorých lokalitách ako keby hrali jedno cez druhé. Z čoho vyplýva, že frekvenčné spektrum pre FM rádia je preplnené. A tento problém by malo riešiť digitálne rádiové vysielanie. Čiže laicky povedané, keď si naladím Lumen bude tam Lumen a nemala by mi do toho zasahovať iná stanica. Skúšobné vysielanie znamená overovanie, testovanie, dolaďovanie technických parametrov pred spustením finálnej prevádzky digitálneho vysielania a z týchto skúseností sa bude vychádzať pri spúšťaní ďalších vysielačov.

Vysvetlime si to na príklade. Som poslucháčka povedzme z Banskej Bystrice. Teraz počúvam Rádio Lumen tak, že si naladím príslušnú FM frekvenciu na svojom rádiu. Odteraz mi však ponúkate novú možnosť ako počúvať vaše rádio. Prečo by som to mala urobiť a hlavne čo mám spraviť, aby som využila tento digitálny spôsob?

V prvom rade si musíte zadovážiť rádioprijímač, ktorý umožňuje prijímať vysielanie v pásme DAB+. Ja by som doporučoval hybridný model, ktorý umožňuje prijímať rádia v  pásme DAB+ aj v pásme FM nakoľko proces prechodu na digitál môže trvať 5 a viac rokov a zo začiatku nie všade bude digitálny signál, tak sa môžete kedykoľvek prepnúť na FM a nebudete potrebovať ďalší prijímač.

Z technické hľadiska kde vidíte rádio o 5 rokov? Kam sa vývoj posunie?

Ťažko presne povedať čo bude o 5 rokov, ale osobne si myslím, že to bude taký prelom kedy začnú rádia postupne prechádzať z analógového terestriálneho vysielania na digitálne terestriálne /pozemné/ vysielanie. Nie všetci vysielatelia sú tejto zmene naklonení takže proces prechodu na digitál môže byť zdĺhavejší, ale vývoj sa zastaviť nedá. Dosť ho môžu ovplyvniť výsledky skúšobného vysielania, do ktorého sme sa zapojili.

Poďme ale teraz trochu od techniky k osobe technického riaditeľa. Kto je Ján Kraus, a nemyslím teraz na českého moderátora Jan Krausa?

Mám 59 rokov pochádzam z malej dedinky Turček pri Kremnici vyštudoval som strednú priemyselnú školu elektrotechnickú, vysokú som nedokončil. 35 rokov som ženatý, s manželkou Marienkou máme 4 dospelých chlapcov a žijeme v malom domčeku v mestskej časti Jakub pri Banskej Bystrici.

Náš poslucháč si vie veľmi jasne predstaviť čo obnáša práca moderátora, ktorý sa prihovára v éteri. Určite si vedia predstaviť čo robí ekonómka, alebo hudobná redaktorka. Prezraďte ako vyzerá pracovný deň technického riaditeľa?

Po príchode do zamestnania si skontrolujem všetky dôležité systémy či správne pracujú a potom sa riadim týždenným plánom, ktorý vzíde z pondelkovej porady. Týždenný plán obsahuje také položky ako servisy, údržba, opravy, zabezpečovanie prenosov, nevyhnutná administratíva, fyzická účasť na prenosoch napríklad púť Krakov 2017. Okrem toho pohotovosť každý druhý týždeň v mimopracovnom čase, z čoho vyplýva koordinácia opráv v prípade vážnej poruchy vysielacieho reťazca.

Vy riadite tím ľudí, ktorí sa denno-denne starajú o nerušený príjem Rádia Lumen a ďalšie veci s tým súvisiace. S kým v rámci technického úseku spolupracujete? Predstavte našim poslucháčom váš technický tím.

Samozrejme, bez dobrého a spoľahlivého kolektívu spolupracovníkov by išlo ťažko zabezpečiť taký rozsah prac, počnúc nahrávaním, vysielaním, správou a programovaním vysielacieho systému, správou IT technológií, zabezpečovanie  servisu, montáži vysielačov, nových technológií, prenosov. Je to pomerne mladý kolektív šikovných chlapov, ktorí sa roboty neboja, pracujú sviatok - piatok a vedia sa zastúpiť.

Pavol Horňák: programovanie vysielacieho systém SEPIA, vysielací, prenosový a servisný technik

Richard Švarba: správa IT a vysielacieho systém SEPIA, vysielací a servisný technik

Marek Rimóci: nahrávací technik a prenosový technik

Peter Ondrejka: vysielací, prenosový a nahrávací technik

Ján Köteleš: externý spolupracovník špecialista na IT technológie

Rádio Lumen tento rok oslávilo 24. narodeniny. Aké výzvy ho čakajú najbližších 12 mesiacov? A keďže vy oslavujete 24 rokov pôsobenia v Rádiu Lumen, čo by ste zaželali sebe do ďalších rokov práce v Rádiu Lumen?

Výstavba dvoch nových lokálnych vysielačov ešte v FM pásme Lendak a sňať aj Nové Mesto nad Váhom, ktoré je momentálne na medzinárodnej koordinácii. A čo nám najbližšie hrozí, kopec plánovaných prenosov najväčší z francúzskych Lúrd. Sebe by som poprosil ešte toho zdravíčka fyzického aj duševného, úspešný prechod na digitál, stabilitu rádia a veľa poslucháčov.


TRI NAJ JÁNA KRAUSA

Najobľúbenejšia značka piva/kávy

Pivo pijem len príležitostne ja som vinár / modrý Portugal z Moravy/ale rád si dám zopár pohárov dobrého piva s kolegami pri večernom technickom spoločenstve. Kávu pijem dosť pravidelne ráno a poobede do 15:00 na značke nebazírujem jednoducho musí byť dobrá.

Najobľúbenejšia technická "hračka"

Impulzné zdroje a oprava elektronických zariadení.

Najobľúbenejšia voľnočasová aktivita

Kosenie, pílenie, zváranie, stretnutia s priateľmi, plaváreň, opera.

 

Prečítajte si aj:

TO SME MY - Martin Šajgalík

TO SME MY - Ivo Novák

TO SME MY - Diana Rauchová

TO SME MY - o. Ján Sabol

TO SME MY - Mária Trubínyová

TO SME MY- o. Juraj Spuchľák

TO SME MY- Ondrej Rosík

TO SME MY- Vladimíra Legíňová

TO SME MY- Monika Majerová

TO SME MY- Jana Kršňáková

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.