TopTip

TO SME MY: Andrea Čelková

TO SME MY: Andrea Čelková

Aďka Čelková už niekoľko rokov moderuje púte Rádia Lumen v Krakove.

Leto je v plnom prúde. Máte rada toto ročné obdobie, alebo preferujete radšej chladnejšie jesenné či zimné dni?

Áno. Mám veľmi rada leto. Dokonca ani horúčavy mi neprekážajú. Niežeby som ich uprednostňovala, ale ak by som si mala vybrať medzi horúcimi letnými dňami a mrazivým zimným počasím, tak tie letné určite dostanú prednosť. V lete je aj príroda krajšia, dozrievajú lesné plody, rastú hríby a, samozrejme, je to i čas prázdnin a dovoleniek. A pre mňa aj čas osláv, pretože moji blízki majú sviatok prevažne v lete.

Ako budete tráviť leto 2017? Vraj máte vzťah k ručným prácam. Ostane čas aj na to? A čo presne dokážete rukami vyrobiť?

Presný plán na toto leto nemám, ale rada by som navštívila miesta, ktoré sú pre mňa výnimočné, ako napríklad Vysoké Tatry či južné Slovensko. A možno sa mi práve počas tohto leta splní sen vidieť jedno mesto u našich západných susedov. Ručné práce sú pre mňa výborným relaxom, i keď mi už na ne veľa času neostáva. A čo dokážem vyrobiť? Všeličo. Pletené či háčkované dečky, obrusy, vyšívané obrazy, pletené pulóvre, svetre. Je toho veľa.

Doma máte psíka. Ako sa volá a čo je to za rasu?

Trvalo dlho, kým ma mama presvedčila, aby sme si zaobstarali psíka. Dostali sme ho ako malé šteniatko, ktoré si ma hneď získalo. Keď nám ho príbuzní dali, už malo meno Zorka a je to aktívny, vynaliezavý a veľmi hravý psík. Rasa povie všetko – Borderská kólia.

Psy sú úžasní spoločníci, nie nadarmo sa vraví pes - najlepší priateľ človeka. Čo pre vás znamená priateľstvo? Akí sú tí vaši priatelia?

Priateľstvo? Veľmi veľa. Mám skvelých priateľov, na ktorých sa môžem kedykoľvek spoľahnúť. A sú medzi nimi aj niektoré kolegyne i kolegovia.

V Rádiu Lumen pracujete už dlhé roky. Stala sa pre Vás práca hobby, alebo to bolo naopak z koníčka sa stala práca?

Práca v rádiu je pre mňa splnenou túžbou. Krátko po zmene režimu v televízii začali vysielať náboženské programy a pamätám si, že v jednom z nich hovorila rehoľná sestra o svojej práci v médiách. To sa mi páčilo a pomyslela som si, že to by som i ja chcela robiť. Ale keby mi vtedy niekto povedal, že raz budem pracovať v Rádiu Lumen, tak mu neuverím. Paradoxne, keď sa mi naskytla možnosť byť v rozhlase ako hosť v reláciách, tak som sa tomu veľmi bránila a potom sa mi práca moderátorov a redaktorov tak zapáčila, že som si už nevedela predstaviť, že by som mala robiť niečo iné.

Andrea Čelková na svojej práci najviac obľubuje stretnutia s ľuďmi, od ktorých sa vždy veľa naučí.

Vaša profesijná dráha však nie je od začiatku spojená s prácou v médiách. Vyskúšali ste si úlohu asistentky, ekonómky, či obchodnej poradkyne. Dokonca ste sa v roku 1997 stali najlepšou operátorkou Európskej databanky na Slovensku. Ako sa Vám to podarilo?

To už je 20 rokov. Ani si to presne nepamätám. Podarilo sa. :-)

Kariéra redaktorky a moderátorky začala však v inej redakcii, iného média? Aká bola cesta do Rádia Lumen?

Zatelefonovala som do rádia, pozvali ma na výberové konanie, uspela som a potom to už bolo jednoduché. Začínala som na pozícii spravodajskej redaktorky a potom som sa stala moderátorkou a redaktorkou.

V súčasnosti pripravujete mnoho formátov. Za všetky spomeňme Lupu, História a my, Viera do vrecka, či relácia o kláštoroch a reholiach v stredoveku. Ktorá relácia je Vašou srdcovkou?

Všetky. Každá relácia za sebou skrýva prípravu, nahrávanie, strihanie atď., ale vždy je to o stretnutí sa s ľuďmi a rozhovoroch, pri ktorých sa veľa naučím i dozviem. Niekedy ma ľudia prekvapia, keď sa mi zdôveria so svojimi životnými príbehmi, ktoré nie sú vždy ľahké. A pri reláciách História a my, Viera do vrecka či Kláštory a rehoľný život v stredoveku si rozširujem svoje vedomosti a často i prehlbujem svoj duchovný život.

Život prináša rôzne situácie. Raz príjemné, inokedy menej a niekedy aj veľmi bolestivé. Ako Vám viera pomáha vyrovnať sa s bolesťou a utrpením?

Je to veľmi ťažké, ale snažím sa. Modlitba je jedinečnou mocou, ako prekonať ťažké chvíle. Bez modlitby by to nebolo možné, to si neviem ani len predstaviť.

Videla som jednu prednášku, v ktorej autor rozprával o tom, že ak človek chce vedieť v čom naozaj vyniká, má sa opýtať známych a priateľov, v čom by si od neho nechali poradiť a s akou formou pomoci by sa naňho obrátili. S akou prosbou sa na Vás najčastejšie obracajú ľudia?

Pravdupovediac ani neviem. Pokiaľ viem poradiť, snažím sa dať dobrú radu. No, keď nad tým uvažujem, už v detstve sa ma kamarátky či kamaráti často pýtali na môj názor a spoločne sme hľadali najvhodnejšie riešenie v rôznych oblastiach. Čo sme nevedeli, hľadali sme v knihách, či sme sa pýtali skúsenejších, rodičov, starých rodičov.

 

TRI NAJ ANDREY ČELKOVEJ

Najobľúbenejšia domáca práca

Žiadna

Najzaujímavejšie obdobie dejín

Stredovek

Najobľúbenejší filozof

Filozof ani nie, skôr svätec – sv. František z Assisi

 

Prečítajte si aj:

TO SME MY - Martin Šajgalík

TO SME MY - Ivo Novák

TO SME MY - Diana Rauchová

TO SME MY - o. Ján Sabol

TO SME MY - Mária Trubínyová

TO SME MY- o. Juraj Spuchľák

TO SME MY- Ondrej Rosík

TO SME MY- Vladimíra Legíňová

TO SME MY- Monika Majerová

TO SME MY- Jana Kršňáková

TO SME MY- Ján Kraus

TO SME MY- Júliana Pavuková


Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.