TopTip

TO SME MY: Zuzana Szakácsová

TO SME MY: Zuzana Szakácsová

Začínala v rádiu na pozícii redaktorky spravodajstva, vyskúšala si aj prácu programovej riaditeľky a dnes je z nej výkonná riaditeľka Rádia LUMEN. Zuzana Szakácsová prezrádza aj to, ako zvláda skĺbiť prácu a rodinu a či je aj v domácnosti riaditeľkou.

Zuzka, keď si sa vracala vlani z materskej dovolenky späť do rádia, netušila som, že naše prvé stretnutie vôbec nebude prvé. Zmenené priezvisko urobilo z teba v mojich očiach neznámeho človeka, ale opak bol pravdou. Študovali sme spolu na Fakulte masmediálnej komunikácii v Trnave a naše cesty sa znova stretli v Rádiu Lumen. Najnovšie pôsobíš na poste výkonnej riaditeľky. Čo všetko obnáša tvoja práca?

Zastupujem generálneho riaditeľa, organizujem porady, riešim personálne otázky, pripravujem Valné zhromaždenie spoločnosti a Správnu radu n.o., spracúvam výsledky z prieskumov počúvanosti rádia, komunikujem s Radou pre vysielanie a retransmisiu, vyrábam štatistiky, smernice a snažím sa okrem iných vecí aj o vypracovanie, dúfam, že úspešného europrojektu.

Je toho naozaj veľa a nie je to ani zďaleka všetko. Tým, že si si v rádiu vyskúšala už viacero stoličiek dokážeš vyhodnotiť, ktorá pracovná náplň ťa najviac napĺňa/la?

Svoju prácu mám rada. Som organizačný, ale aj kreatívny typ, našla som sa vo všetkých mojich doterajších pracovných pozíciách. Tešilo ma vymýšľať nové rubriky či relácie v našom programe a teraz ma teší ešte viac, keď majú také programy ako "Byť šťastnou rodinou dnes", "Boh v mojom živote" či iné, stále čo poslucháčom povedať. Tiež som rada, keď viem, že prostredníctvom nášho vysielania dokážeme podať pomocnú ruku ľuďom, ktorí potrebujú pomoc, ľudský kontakt, hľadajú Boha a jeho usmernenie.

Ako výkonná riaditeľka reprezentuješ naše rádio aj na rôznych medzinárodných fórach. Nie tak dávno ste sa s Martinom Šajgalíkom - terajším programovým riaditeľom zúčastnili na stretnutí kresťanských rádií Európy. Ako ťa to obohatilo?

Mnoho ľudí možno netuší, že aj kresťanské rádia Európy sú spojené v organizácii CERC - Konferencia Európskych kresťanských rádií. Tento rok sa tieto rádiá stretli na Malte. Cieľom takýchto stretnutí je výmena pracovných skúseností, prezentácia noviniek v jednotlivých rádiách, rady ako získať poslucháčov či informácie o možnostiach finančných zdrojov.  Každé to kresťanské radio je trochu špecifické. Nám sa svojím programom, publikom či spôsobom existencie najviac podobá rádio Ognjišje zo Slovinska a katolícke rádio z Malty. Na poslednom stretnutí CERC sme sa venovali predovšetkým blížiacej sa synode a spôsobe, ako zaujať mladých poslucháčov. Pre nás bolo prekvapením, že viaceré z prítomných rádií už vysielajú simultánne cez FM rádiové vlny a  aj cez stream na sociálnych sieťach alebo youtube. Prakticky to znamená, že v rozhlasových štúdiách majú zároveň kamery, strižňu, a tak sa ich relácie dajú nielen počúvať, ale aj pozerať cez internet.

Zuzana Szakácsová a Dr. Karol Mika v živom vysielaní pri oslavách jeho 90-tych narodenín

Vývoj naozaj nezastavíme. Jediné, čo môžeme urobiť je, vývíjať sa aj my. Neustále sa vzdelávať, napredovať, čeliť zmenám pripravení a byť komfortní aj keď sme nekomfortní. Kam sa podľa teba bude v najbližších rokoch posúvať Rádio LUMEN? Aké sú vízie?

Nuž, ako hovoríš, musíme sa držať s dobou. Aj my už v súčasných dňoch začíname s youtube kanálom Rádia LUMEN, kde by sme chceli zverejňovať videá z dôležitých a zaujímavých udalostí a relácií prenášaných Rádiom LUMEN. Taktiež chceme čoraz viac rozvíjať blízky kontakt s našimi poslucháčmi. Pekný úspech zaznamenávame s knihou Preteky čnosti, na ktorej tvorbe si sa levím podielom práve Ty podieľala, takže verím, že všetkých pisateľov tých krásnych príbehov v ich domovských farnostiach obídeme a predstavíme Slovensku. Veď radosť rozdávaním rastie. A čo sa týka ďalších rokov? Verím, že vysielanie Rádia LUMEN si bude stále vedieť nájsť poslucháčov, ktorým zohreje kúsok duše, pomôže, poteší a nasmeruje tam hore...

Myslím, že pri piatej otázke by sme už mohli prevrátiť list a predstaviť ťa aj ako matku a manželku. Lebo aj v tejto úlohe sa každý deň ocitáš. Ako to zvládaš?

Mám tri deti, 2-ročnú Hanku, 4-ročnú Ninku a najstarší syn Sebastián má 8 rokov.  Už 10 rokov pri mne stojí aj dobrý manžel a partner, ktorý mi veľmi pomáha. Pre ženu je dosť ťažké skĺbiť manažérsku prácu a starostlivosť o rodinu. V tejto súvislosti si spomínam na prvé celoslovenské stretnutie Lumenrodín v Širokom (2008), kde som sa opýtala jedného otca rodiny, či sa stíha popri svojich 6 deťoch venovať aj nejakým koníčkom. Tak zvláštne sa na mňa vtedy zahľadel a povedal, že "moje deti sú moje koníčky". Teraz, keď už mám tri deti, sa nad touto svojou otázkou a naivnou predstavou starostlivosti o ne často zasmejem...  Aby som nič v rodine nezanedbávala, musela som z môjho života vyhodiť všetko, čo nie je teraz také dôležité – napr. pozeranie televízora a starostlivosťou o deti som nahradila svoje dovtedajšie koníčky.

Výkonná riaditeľka Rádia Lumen Zuzana Szakácsová so svojimi deťmi

Televízor síce nepozeráš, ale pozorne sleduješ živé obrazy okolo seba. Keď sme realizovali v rádiu súťaž Preteky čnosti prejavila si svoje filantropické cítenie a dala si do našej pozornosti príbeh pani Oľgy z Banskej Bystrice, rómskej matky dvoch detí, vdovy, ktorá je chudobná, ale zároveň veľmi snaživá a skromná. Vieš, čo je s ňou dnes?

Pomoc takýmto ľuďom na okraji spoločnosti je veľmi ťažká a dlhodobá. Pani Oľga vyrástla v detskom domove. Doteraz nemala a nemá takmer nič okrem dvoch malých detí. Je vdova. Má cukrovku, kvôli ktorej si nedokáže nájsť plnohodnotnú prácu. Prostredníctvom rádia sa pre ňu neuveriteľne rozbehla ľudská reťaz pomoci. Ľudia jej darovali chladničku, televízor, mikrovlnku, posteľ, oblečenie, hračky, knižky, nejaké peniaze. Dokonca jedna pani kaderníčka jej chcela urobiť vlasy, ktoré stratila kvôli chorobe. Našla sa aj dočasná ponuka práce. Aj sme sa jej poskladali na sťahovanie k rodine zomrelého muža. Odtiaľ ju však vyhodili, pretože nemala peniaze im platiť ponúknuté bývanie. A tak teraz skončila na nasledujúcich 10 mesiacov v Dome sv. Alžbety v Banskej Bystrici. Kam sa podeje po tomto čase so svojimi deťmi a hlavne za čo, už naozaj netuším. Z prídavkov a zo mzdy za práce, ktoré si so svojím hendikepom môže nájsť, vlastné bývanie nedokáže zaplatiť. Preto som myslela, že pomoc takýmto ľuďom je dlhodobá…

Minule ma kňaz ochotne poučil, že hlavou ženy je muž a hlavou muža je Kristus. Byť v práci riaditeľkou a doma "len" poslušnou manželkou nie je úplne jednoduché, či sa mýlim?

Ja by som to doplnila tak, že sa mi páči, keď muži sú mužmi a ženy ženami. A ja sa v tých sukniach cítim celkom dobre :-)

Na tvojom životnom štýle je jedna vec zvláštna, aspoň tak to mnohí môžu vnímať. Za volantom by sme ťa totiž len ťažko hľadali. Deti každé ráno odprevádzaš do školy a škôlky pešo. Prečo?

Nemám vodičák, viem, že je to v súčasnosti až nepredstaviteľné a dúfam, že si ho urobím, keď budem mať čas ... Na druhej strane oceňujem všetky tie každodenné polhodinové pešie "vychádzky" s deťmi smerom do mesta – do jaslí, škôlky, školy a večer smerom domov. Tento spoločný čas veľmi intenzívne využívame na rozprávanie sa o tom, čo prežívame, čo plánujeme, s čím sme spokojní a čo by sme napravili. A je tu aj možnosť hovoriť o Bohu a jeho plánoch s nami.

Aké plány by si si priala, aby mal s vami Pán Boh?

Svojim známym už leziem určite na nervy so svojím optimizmom a ich poúčaním o tom, ako si nemôžu v žiadnom prípade zúfať. A ako ich "nútim" k tomu, aby verili, že Pán Boh nám určite pomôže.  Takže verím, že tie Jeho plány s nami teraz i do budúcna budú pre nás tie najlepšie…

Už sme pri záverečnej otázke, ktorá by mala byť vyvrcholením rozhovoru, čo je príliš veľká zodpovednosť pre človeka, ktorý ju kladie. Zvolím "mostíkovú" cestu. Na aké TRI NAJ Zuzany Szakácsovej chceš, aby som sa ťa opýtala? Nikto túto príležitosť ešte nedostal:-)

 

TRI NAJ ZUZANY SZAKÁCSOVEJ podľa vlastného výberu:-)

Najsrdcovejší svätec

Sv. Filip Neri - veľmi sa mi páčil svojím humorom a chuťou pomáhať tým, čo to potrebujú.

Naj ľudská vlastnosť

Empatia.

Najväčšia radosť

Keď sú všetci naokolo zdraví a šťastní a spokojní.


Prečítajte si aj:

TO SME MY - Martin Šajgalík

TO SME MY - Ivo Novák

TO SME MY - Diana Rauchová

TO SME MY - o. Ján Sabol

TO SME MY - Mária Trubínyová

TO SME MY- o. Juraj Spuchľák

TO SME MY- Ondrej Rosík

TO SME MY- Vladimíra Legíňová

TO SME MY- Monika Majerová

TO SME MY- Jana Kršňáková

TO SME MY- Ján Kraus

TO SME MY- Júliana Pavuková

TO SME MY- Andrea Čelková

TO SME MY- Ján Heriban

TO SME MY- Ján Krupa

TO SME MY- Jaroslav Fabian

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.