TopTip

Novinky
TO SME MY: Monika Strečková

TO SME MY: Monika Strečková

V Rádiu LUMEN nás niektorých počujete, iných nie. A práve usilovná práca iných v pozadí, akoby za oponou je kľúčom k úspechu. V seriáli TO SME MY vám predstavujeme človeka, ktorý si už z diania v rádiu niečo pamätá a kolegov vie neraz potešiť sladkou pochúťkou z domácej výroby.  Usilovná včelička – Monika Strečková, produkčná Rádia LUMEN.

V Rádiu LUMEN nie si žiadny nováčik a dokonca si pracovala na viacerých pracovných pozíciách. Ako si sa vlastne do rádia dostala a kedy to bolo?

Na začiatok musím povedať, že Rádio LUMEN, teda vysielanie poznám od začiatku fungovania. Doma sme počúvali Rádio LUMEN už predtým ako som v ňom začala pracovať. Počúvali sme hlavne vysielanie pre deti, nakoľko deti boli malé, rady sa zapájali do súťaží vo Svetielku. Vtedy bolo ešte vysielanie pre deti hodinové (19:00-20:00). Nuž a započula som vo vysielaní oznam, že rádio hľadá produkčnú. Prihlásila som sa na konkurz a som tu. Konkurz bol náročný, písali sme test, ktorý obsahoval 60 otázok zo všeobecného, náboženského, politického, kultúrneho a spoločenského diania na Slovensku a vo svete. Kto splnil podmienky 1. kola bol na osobnom pohovore. Teraz, v auguste je to presne 15 rokov.

Čo všetko si zažila za roky v Rádiu LUMEN a zostáva možno najvýraznejšie za tú dobu v tvojej pamäti?

Čo sa týka pracovných pozícií.... bolo toho veru dosť, ale je to dobrá skúsenosť, pretože som získala prehľad o dianí na jednotlivých oddeleniach.  Nastúpila som najprv externe ako pomocná produkčná a hlavne manažérka podporných projektov Rádia LUMEN.  KPRL – Klub priateľov Rádia Lumen a RPRES – Ružencová podpora rozhlasovej evanjelizácie Slovenska. Veľa rokov som mala na starosti prípravu, koordináciu a živé prenosy relácie Ruženec pre Slovensko v Banskej Bystrici, Košiciach a Bratislave.

Neskôr som popri tejto práci  zastupovala počas materskej dovolenky sekretárku generálneho riaditeľa. No a koncom roku 2005 som nastúpila na plný pracovný úväzok ako produkčná a asistentka programovej riaditeľky. Keďže aj programová riaditeľka si išla plniť materské povinnosti, dostala som ponuku, zastúpiť ju.

Prácu a kolektív v Rádiu LUMEN mám rada, no a na čo mám nejaké mimoriadne spomienky? Je toho veľa ale predsa jedna za všetky..... Počiatky nášho putovania do Krakowa. Kolega P. Jurčaga mával ako hosťa v reláciách rehoľnú sestru Claretu, ktorej rozprávanie ma oslovilo a tak som navrhla, že by sme do Svätyne Božieho Milosrdenstva v Krakove  mohli ísť spoločne ako kolegovia, najprv jedno auto....  Napokon sa nás nazbieralo za autobus (zamestnancov a rodinných príslušníkov), vyhlásili sme to aj do vysielania, že tam pôjdeme a pridalo sa k nám veľa ďalších.... A teraz sú z toho každoročne tisícky pútnikov.

Dnes pracuješ na poste, ktorý nesie názov "produkčná". Čo táto práca obnáša?

Je to veľa mravenčej práce. U mňa sa zbiehajú všetky informácie z rôznych strán a ja ich dám do jedného celku, ktorý je potrebný pre každodenné vysielanie, čo kedy bude odvysielané, v akom poradí pôjdu napr. upútavky, odkiaľ pôjde sv. omša... Okrem toho pripravujem program na našu webovú stránku, program do printových médií, mám na starosti zvukový archív, rôzne výkazy pre ochranné zväzy, komunikácia s poslucháčmi, veľa kancelárskej roboty..., a samozrejme neustále naháňanie a upozorňovanie redaktorov pri nahlasovaní tém, upútaviek. Dokonca jedna kolegyňa už má zo mňa takú fóbiu, že keď ma zbadá, hneď loví v pamäti, že čo mala urobiť a neurobila. No robím takú „policajtku“ - tak ma nazvala zas ďalšia kolegyňa.

Monika Strečková na turistike v Slovenskom raji

Tvoja práca sa "odohráva" v náboženskej redakcii a si v podstate jediná žena v kolektíve kňazov - náboženských redaktorov a programového riaditeľa. Ako sa ti pracuje v takomto špecifickom prostredí?

V mužskom kolektíve v kancelárii  sa mi pracuje fajn. A vôbec neplatí, že iba ženy rady rozprávajú... (smiech).  Aj keď po niektorých kolegoch treba občas umyť šálky po káve, urobiť poriadok v kancelárii, ale som rada, že aj ďalšie kolegyne a kolegovia radi prídu „dole k nám“ na dobrú kávičku, ku ktorej občas prinesiem nejaké dobroty – zákusky a koláče-tvarožníky.

Náboženský redaktor Pavol Jurčaga pôsobí ako kaplán vo farnosti Selce. V tejto obci neďaleko Banskej Bystrice žiješ aj ty. Stretávaš sa teda s otcom Pavlom Jurčagom a aj vo voľnom čase mimo Rádia LUMEN?

S Paľkom Jurčagom sa samozrejme stretávam aj mimo rádia, slúži a býva u nás vo farnosti, takže vidíme sa na sv. omšiach. Ale veľa času trávi aj v našej veľkej rodine, je už ako keby jej súčasťou. Niekedy vie viac, čo sa deje u mojich sestier, alebo u mamy, ako ja.

Ja osobne oceňujem tvoju prítomnosť najmä z toho hľadiska, že zvykneš do práce priniesť rôzne dobroty. Povestné sú selčianske tvarožníky a iné dobroty. Čo okrem pečenia ešte vypĺňa tvoj voľný čas?

Ja a voľný čas? Asi pred 7 rokmi sa môj život začal uberať trocha iným smerom ako predtým.  Ako deti dospeli, doštudovali a začali pracovať, zrazu som mala viac času na to, čo predtým bolo v úzadí. Dovtedy som sa naplno venovala rodine, deťom a zrazu sa mi otvoril priestor aj na nejaké moje záľuby a koníčky... Jedným z nich je cestovanie, najprv len také snívanie kde všade by som chcela ísť, čo vidieť.... Neskôr som si začala tieto sny aj plniť. Je to však také cestovanie v rámci finančných možností, hľadám lacné letenky, booknem ubytovanie a ideme... Raz je to s dcérou, raz s kolegyňou, sestrou a tak koho sa mi podarí nahovoriť. Manžel tomu nebol veľmi naklonený, ale už aj on sa dal zlákať a spoločne aj s deťmi sme strávili dovolenku v Chorvátsku, dvakrát keď boli malé a dvakrát na Sardínii -  teraz, keď sa z nich stali „dospeláci“. A konečne sami dvaja s mužom, sa teraz chystáme do Bulharska. Veľa inšpirácii nachádzam na cestovateľských blogoch. Ak by som nerobila tu v rádiu, určite by som pracovala v nejakej cestovnej kancelárii, či agentúre.

Ak je teda toho času na seba už viac ako kedysi, keď si sa stíhala starať len o rodinu, dokážeš si plniť ešte aj nejaké iné sny?

Pred 3 rokmi  som si splnila aj ďalší sen, urobila som si vodičský... A teraz dennodenne šoférujem.

Na lyžovačke s dcérou Jankou, ktorá v minulosti moderovala Svetielko

S dovolenkovými dňami sa ale tebe osobne spája aj jedna nepríjemná spomienka. Úraz na lyžovačke ťa vyradil z práce v rádiu na niekoľko mesiacov. Ako si prežívala túto nečakanú PN?

Medzi ďalšie záľuby môžem zaradiť aj lyžovanie.... a ako si spomenul viaže sa mi k tomu aj nemilá spomienka na úraz vo Vrátnej na lyžovačke. Nebola to však taká normálna dovolenka, ale z polovice aj pracovná cesta. Zaskočila som kolegyňu zo spravodajstva, ktorá tam nemohla ísť. A tak som „doskákala“. Pretrhnutý predný krížny väz v kolene a pol roka PN. Nuž, ale som aspoň povolila pracovné tempo, lebo občas zisťujem, že práca pre rádio ma dobieha aj mimo rádia, teda doma a všade kde idem. Tomu sa hovorí aj profesionálna deformácia či workoholizmus. (smiech)

Ako sa hovorí, človek mieni, ale Pán Boh mení. A je to tak správne, lebo človek by sa  bez Božieho zásahu a pomoci zničil sám, či už fyzicky alebo psychicky.

3 NAJ Moniky Strečkovej:

NAJokamih za roky v Rádiu LUMEN

Všetky okamihy sú niečím jedinečné..... Snažím sa so všetkými vychádzať po pracovnej, ale aj priateľskej stránke. A aj keď nie vždy „svieti slnko“, snažím sa zlú náladu skryť a nechať vo svojom vnútri. A usmiať sa aj keď sa mi možno nechce a nevládzem. Nemám však rada sebectvo a  pretvárku, alebo keď odpoveď na priamu otázku nie je jasná a všelijako sa zahmlieva a krúti..... Áno nech je áno a nie nech je nie.

NAJmiesto, ktoré si navštívila na dovolenke v zahraničí

Možno Sicília-bájna hora Eryx  a na nej malé mestečko v oblakoch z prehistorickej doby -  Erice, (7.-8.stor.p.n.l.). Zaujímavosťou je napríklad, že na rozlohe 47 km2 a počtom obyvateľov 28 000 je tam 13 kostolov z rôznych dôb, 2 hrady, 1 zámok, nájdete tu pozostatky rôznych kultúr – arabská, grécka, rímska, trójska či dokonca normandská... Odporúčam, aj ja by som sa tam rada vrátila, lebo keď sme tam s dcérou boli, mesto zahalila skutočne hustá hmla... Aj preto sa volá – mesto v oblakoch.

NAJpochúťka, ktorú si priniesla zo Seliec do Rádia LUMEN

To musia posúdiť tí, čo tieto pochúťky konzumujú... (poznámka redaktora Iva Nováka – hlavne selčianske tvarožníky)

Prečítajte si aj:

TO SME MY - Martin Šajgalík

TO SME MY - Ivo Novák

TO SME MY - Diana Rauchová

TO SME MY - o. Ján Sabol

TO SME MY - Mária Trubínyová

TO SME MY- o. Juraj Spuchľák

TO SME MY- Ondrej Rosík

TO SME MY- Vladimíra Legíňová

TO SME MY- Monika Majerová

TO SME MY- Jana Kršňáková

TO SME MY- Ján Kraus

TO SME MY- Júliana Pavuková

TO SME MY- Andrea Čelková

TO SME MY- Ján Heriban

TO SME MY- Ján Krupa 

TO SME MY- Jaroslav Fabian

TO SME MY- Zuzana Szakácsová

TO SME MY- Júlia Kavecká

TO SME MY- Andrej Baldovský

TO SME MY- Martin Ďurčo

TO SME MY- Lucia Pálešová

TO SME MY- o. Pavol Jurčaga

TO SME MY- Andrea Kundrová

TO SME MY- Kristína Hatarová

TO SME MY- Pavol Hudák

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.07.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Za politikov, vedcov a ekonómov, aby spolupracovali pri ochrane svetových morí a oceánov
  • Úmysel KBS na júl: Aby sme prázdninový čas správne využívali na oddych i rekreáciu a nezabúdali na stretnutie s Pánom pri modlitbe a v Eucharistii
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za skoré uzdravenie sestry Janky. Monika
  • Za moju dcéru Janku, ktorá čaká 6 dieťa. Za silu a trpezlivosť pre ňu. Mama
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.