TopTip

Novinky
TO SME MY: Jakub Akurátny

TO SME MY: Jakub Akurátny

Má bližšie ku kvetinám, akoby by ste čakali. Už onedlho sa prvýkrát stane otcom a hudbu ovláda nielen teoreticky, ale aj prakticky. Náš kolega a organista v jednej osobe, Jakub Akurátny.

Jakub, pri príprave otázok do tohto rozhovoru som si opäť raz uvedomila ako rýchlo čas plynie. Prišlo mi, že sme sa na chodbách Rádia LUMEN len nedávno zoznamovali a pritom o pár dní to už bude rok, čo v rádiu pracuješ. Ako si spokojný a čo presne je náplňou tvojej práce?

K tejto otázke ponúknem moju štandarnú odpoveď… Práca v rádiu je pre mňa takým malým pracovným “zadosťučinením”. Určite aj v zmysle pracovnej náplne a samozrejme kolektívu. Do rádia som nastúpil v minulom roku na pozíciu hudobného dramaturga a od mája tohto roku zastupujem rádio aj na pozícii obchodno-marketingového manažéra. V “hudobke” mám na starosti výber hudby do denného vysielania, prípravu hudobných podkladov pre relácie a všetko ostatné s hudbou spojené, čo mi vedúca prikáže… Najviac obľubujem archivovanie albumov na CD-čkách… :-) Čo sa týka marketingového oddelenia, prevažne riešim mediálne a reklamné spolupráce.

Prišiel si do rádia z tak trochu príbuzného odvetvia - robil si grafiku pre jednu tlačiareň, s ktorou sme spolupracovali aj my...Nechcem sa domnievať, tak sa pýtam...aká bola tvoja motivácia pracovať v katolíckom rádiu keďže povedzme si otvorene, nie je to pre každého?

Motivácia nebola žiadna. Vzhľadom na niektoré okolnosti som potreboval pracovnú zmenu, manželka zachytila výzvu na pracovnú pozíciu hudobného dramaturga v Rádiu Lumen, poslal som žiadosť, prišiel som na pohovor, usmial som sa, a…. tak ma tu máte! K hudbe všeobecne som mal stále blízko a vždy ma to aj po pracovnej stránke ťahalo k takémuto smeru, ale som nemal potrebné vzdelanie a tým možno ani odvahu hľadať uplatnenie v hudobných kruhoch.

Si mladý človek s relatívne bohatými pracovnými skúsenosťami. Najviac ma zaujalo keď si nám na festivale Za jazerom v Šuňave povedal, že máš blízko ku kvetinám. Nielen tak, že ich pravidelne kupuješ manželke, však?

Správne si začala túto otázku – že mám bohaté pracovné skúsenosti. A s tým súvisí aj môj vzťah ku kvetom. Po ukončení vysokej školy sa naskytla príležitosť pracovať v odbore, ktorý som vyštudoval – záhradná a krajinná architektúra. Založili sme ateliér zaoberajúci sa projekciou a realizáciou záhrad a zelene, a k tomu sa pridalo kvetinárstvo, ktoré fungovalo hlavne na zákazkovej báze – svadby, routy, oslavy. Okrem toho sme organizovali aj tematické výstavy spojené s workshopmi a ukážkami tvorby príležitostnej floristiky.

Hovorí sa, že obuvník chodí bosý. Ako vyzerá tvoja záhrada? Alebo ako by mala vyzerať ideálna záhrada podľa tvojich predstáv? Prezraďme ľuďom nech sa trochu inšpirujú tvojím vkusom...

To, že obuvník chodí bosý, sa nielen hovorí, ale aj dodržuje… Moja záhrada “nevyzerá”… Ale snáď raz bude vyzerať. Teraz asi niektorých sklamem, iných zrejme poteším a pobavím. Netúžim po anglickom trávniku, moja záhrada bude plná ďateliny, o ktorú sa budem odborne starať…  A dominantou nebude fontána s Afroditou, ale jazierko so pstruhmi. V kúte nebudú stáť trpaslíci, ale “mékať” kozy a “kotkodákať” sliepky… Tak a aby som to zosumarizoval – mám rád rustikálny štýl tvorby záhrad, nakoľko aj prostredie, v ktorom žijem je vidiek, preto aj záhrada by mala byť prispôsobená okoliu a celému prostrediu. Ak by som žil v meste, môj názor na záhradu by bol zrejme iný.

Študoval si na dvoch vysokých školách, dokonca na troch, pretože si absolvoval aj výmenný pobyt na univerzite v Španielsku. Tak poďme pekne po poriadku. Prezraď, na akých školách a čo ťa na ktorú viedlo?

Počas posledného ročníka na gymnáziu som rozmýšľal, akým smerom sa vydať. Zvažoval som viacero alternatív – priemyslený design, design nábytku, záhradná architektúra. Vyhrala posledná možnosť. Avšak stála túžba venovať sa aj hudbe ma dostala na Katolícku univerzitu v Ružomberku, kde som začal študovať odbor cirkevná hudba a umenie. Toto štúdium som z časových a “priestorových” dôvodov neukončil, nakoľko študovať dve vysoké školy súčasne (a hlavne byť na dvoch miestach naraz v ten istý čas) je dosť náročné, hlavne keď sa jedná o smery, kde sa musíte pravidelne pripravovať – či už kresliť, spracovávať projekty, kreatívne tvoriť alebo na druhej strane cvičiť na organe, husliach, trénovať gregoriánsky chorál.

Počas štvrtého ročníka na “hnojárine” (ako našu poľnohospodársku Alma mater všetci volajú) sme sa v podstate zo dňa na deň rozhodli, že ideme na výmenný pobyt do španielskej Cartagény. Za veľmi krátku dobu pred odchodom som sa (ne)naučil španielčinu a zrazu som skladal skúšky v španielčine z predmetov, o ktorých som na Slovensku ani nepočul…  Ale musím povedať, že to bola veľmi zaujímavá a príjemná skúsenosť.

Jakub s manželkou Zuzanou na Lomnickom štíteTakže môžeme to brať tak, že už sa na žiadnu školu nechystáš a postačí ti odteraz škola života? Či nás ešte niečím prekvapíš?

Ak by som to povedal, potom by to už nebolo prekvapenie… :-)

Robíš veľa kreatívnej práce, si aj umelecky založený typ o tom niet pochýb a si jediný organista medzi nami v rádiu. Kde sa v súčasnosti realizuješ a čím je hra na organe unikátna?

V súčasnosti hrávam u nás doma, v Mýte pod Ďumbierom. Ale hrou na organe to nazývať nemôžme, organ je nefunkčný, takže hrám na elektrickom “cimprcátku”… Niekedy si odbehneme s manželkou do Brusna, odkiaľ pochádza, a organujem tam. Hra na každý hudobný nástroj je unikátna. Výnimočnosť organu je pre mňa v jeho zvukovej rôznorodosti.

Bola pre teba prekvapením správa, keď si sa dozvedel, že sa staneš otcom?

Neviem či to bolo prekvapenie, ale potešenie to bolo a je veľké.

Pripravuješ sa nejako špeciálne na povolanie byť otcom?

Snažím sa v noci menej spávať, aby to potom nebol šok pre organizmus… :-)

Múdro, väčšinou toho muž naozaj veľa v noci nepospí, keď príde dieťa :-). Neraz počujeme duchovných otcov rozprávať o tom, že otec rodiny je vlastne kňazom v tej svojej rodine a mal by byť ako Sv. Jozef. Ktorá biblická postava, alebo svätec ti je blízky a prečo? Čím ťa oslovuje?

Ján Pavol II. Stal sa pre mňa takým osobným patrónom. Veľa som sa o ňom dozvedel počas príprav na hudobný projekt “Totus Tuus”, ktorý sme s našim občianským združením pripravovali. Nielen jeho myšlienky, názory, ale celkovo jeho život ešte aj predtým, ako vykonával svoje povolanie, sú veľmi inšpirujúce a povzbudzujúce. A v neposlednom rade je to jeho spätosť s Božím milosrdenstvom…

 

TRI NAJ Jakuba Akurátneho

Najobľúbenejší hudobný žáner

Rád počúvam skladby rôznych štýlov s aranžmánmi pre orchester a sláčikové nástroje.

Najkrajšie miesto pre život

Tam, kde budem mať rodinu a priateľov a budeme si vedieť vytvoriť domov… aj s tými kozami a sliepkami…

Najvzácnejší vlastný umelecký výtvor

Poviem vám, keď sa narodí :-)

 

Prečítajte si aj: 

TO SME MY - Martin Šajgalík

TO SME MY - Ivo Novák

TO SME MY - Diana Rauchová

TO SME MY - o. Ján Sabol

TO SME MY - Mária Trubínyová

TO SME MY- o. Juraj Spuchľák

TO SME MY- Ondrej Rosík

TO SME MY- Vladimíra Legíňová

TO SME MY- Monika Majerová

TO SME MY- Jana Kršňáková

TO SME MY- Ján Kraus

TO SME MY- Júliana Pavuková

TO SME MY- Andrea Čelková

TO SME MY- Ján Heriban

TO SME MY- Ján Krupa 

TO SME MY- Jaroslav Fabian

TO SME MY- Zuzana Szakácsová

TO SME MY- Júlia Kavecká

TO SME MY- Andrej Baldovský

TO SME MY- Martin Ďurčo

TO SME MY- Lucia Pálešová

TO SME MY- o. Pavol Jurčaga

TO SME MY- Andrea Kundrová

TO SME MY- Kristína Hatarová

TO SME MY- Pavol Hudák

TO SME MY- Monika Strečková

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 24.04.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na apríl: Za lekárov a humanitárnych pracovníkov, ktorí pomáhajú vo vojnových oblastiach a riskujú vlastné životy pre záchranu druhých
  • Úmysel KBS na apríl: Aby posolstvo veľkonočnej lásky naplnilo srdcia veriacich nádejou a dôverou v Božie Milosrdenstvo.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.