TopTip

Novinky
TO SME MY: Radovan Pavlík

TO SME MY: Radovan Pavlík Radovan Pavlík s vojenským biskupom Mons. Františkom Rábekom v štúdiu katolíckej TV LUX

Študuje na tretej vysokej škole. Srdcom je novinár a svojim deťom starostlivým otcom. Nový riaditeľ PRE LUMEN n.o. rozpráva o práci, rodine, ale aj vzťahu k Bohu. 

Radovan, v prvom rade vitaj v kolektíve Rádia LUMEN. Od 1. januára si získal mandát stáť na čele neziskovej organizácie. Ako vnímaš túto novú výzvu a skús prosím vysvetliť aký je rozdiel medzi neziskovou organizáciou PRE LUMEN a Rádiom LUMEN a čo to v praxi znamená?

Ďakujem za privítanie. Našiel som tu skvelých ľudí. Jednu veľkú rodinu. Moju úlohu by som však nenazval výzvou. Je to pre mňa služba, ktorá spočíva v ponúknutí mojich schopností a skúseností pre šírenie dobrej zvesti. Prichádzam s veľkou pokorou.

Rádio Lumen a nezisková organizácia Pre Lumen sú dve sesterské organizácie. Rádio LUMEN existuje už takmer 26 rokov a Pre Lumen takmer 16 rokov a úzko spolupracujú. Už z názvu Pre Lumen vyplýva, že hlavnou úlohou neziskovej organizácie je pomáhať rádiu všetkými dostupnými možnosťami v napĺňaní jeho cieľov.

Už dlhšie si bol predsedom Správnej rady, bol si s nami na púti v Krakove a okrem toho si verným poslucháčom, prezradím na teba, že sa občas zapájaš aj do rannej témy v Lumenáde. Teraz to zapájanie sa do fungovania rádia nebude len okrajové, ale v podstate naplno. Aká je tvoja vízia? Kam by sa malo Rádio LUMEN posúvať a ktoré oblasti rozvíjať?

Bol som viac ako rok predsedom Správnej rady. Tento rok, ale aj púť do Krakova som využil na spoznávanie rádia, ľudí, ktorí v ňom pracujú a našich poslucháčov. Chcem sa naplno, ako sa len bude dať, venovať, či dať k dispozícii v službe pre rádio Lumen.

Samozrejme nejaké predstavy mám, ale aj zamestnancov som pri svojom prvom predstavení poprosil, aby mi dali sto dní čas na intenzívnejšie spoznanie sa. Momentálne sa snažím stretávať so zamestnancami a počúvať ich. Nezáleží na mojich predstavách, ale aby sme sa spoločne zhodli, čo je pre našich poslucháčov a teda pre rádio dobré. Verím, že spoločnými silami sa nám v ďalšom období podarí spraviť aspoň krok dopredu k spokojnosti našich poslucháčov.

Prichádzaš z tlačovej agentúry, poslucháči Rádia LUMEN ťa môžu poznať aj z obrazoviek TV LUX. Dá sa to vidieť aj tak, že z prostredia svetských médií ideš do prostredia katolíckych? Prečo?

Nie je to celkom tak. Dávnejšie, keď bol šéfredaktorom Katolíckych novín Marián Gavenda, som bol prispievateľom tohto týždenníka. V rádiu Lumen som kedysi externe pracoval ako bratislavský spravodajca. No a v TV Lux som od začiatku, teda pomaly jedenásť rokov. Čiže nedá sa povedať, že prechádzam z prostredia svetského do sveta katolíckych médií. Prostredie katolíckych médií poznám dôverne. Ale áno, idem zúročiť svoje skúsenosti a idem sa venovať katolíckym médiám naplno. A opúšťam svetské médiá, ktorým som dal 24 rokov života. Nie som však v tomto priekopníkom. Pred rokom tak z TA3 prišla do TV Lux Ľuba Oravová a televízii to veľmi pomohlo.

No a dôvod na zmenu je osobný. Je to choroba a smrť manželky, ktorá pre mňa znamenala prehodnotenie života a hodnôt.

Si nielen skúsený, ale aj študovaný človek. Filozofická fakulta UK, Akadémia Policajného zboru SR a teraz teológia na Trnavskej univerzite. Niekto si povie "Wau". Ty však pôsobíš skromne a pokorne. Čím to je? Chce to vek, veľa životných skúšok a utrpenia, alebo...?

Či študovaný neviem. Ale áno, končím pomaly tretiu vysokú školu. Štúdium je zrejme môj koníček, aj keď som si to nikdy nemyslel. Po gymnáziu som si povedal, že nikdy na žiadnu vysokú školu nepôjdem. Takže dnes je mi jasné, že nikdy nemám hovoriť nikdy. Možno štúdium uspokojuje moju túžbu, ktorá je potrebná aj v žurnalistike. Vedieť stále viac a byť prvý.

Ty mi lichotíš, keď povieš, že pôsobím skromne a pokorne. Hneď si budem myslieť o sebe viac. :) Ale skromnosť, či pokora podľa mňa nie je otázkou veku, skúseností, skúšok, či utrpenia. Všetci svätci boli pokorní. Žili úzko spojení s Bohom. Mali čisté srdce. Pokorného ducha. To je asi recept, či odpoveď na Tvoju otázku. Ja sa len modlím, aby som taký bol. Rád sa modlím verš žalmu: Stvor vo mne srdce čisté a obnov ducha pevného.

Radovan Pavlík so svojimi spolužiakmi po diakonskej vysviacke troch z nichV Tvojej rodine ste sa so smrťou stretli niekoľkokrát. To sa dá zvládnuť snáď len tak, že sa človek bude na to pozerať nie ľudskými, ale Božími očami...

Trošku by som namietal. Ja sa na smrť pozerám čisto ľudskými očami. Ale s očami upretými k nebu. S očami plnými viery v Ježiša. Viery v Boha. Jasné, že bol to dlhý proces. Takto som nebol nastavený ešte pred časom. Ešte pred 14 mesiacmi som si nevedel predstaviť, ako budem žiť po smrti manželky. Lenže Boh nám nedáva milosť mesiac dopredu, ale vtedy, keď ju potrebujeme, ak o ňu prosíme. Tak Boh mi dal milosť sily odprevadiť manželku pri odchode z tohto sveta a novú milosť mi dal v deň jej smrti. Ešte pred 14 mesiacmi by som naozaj neveril, že je to možné. Mám však skúsenosť živého Boha, ktorému verím.

Plánovať si život, s kým zostarnem, ako dlho zostanem v nejakej práci, alebo že si o rok kúpim nové auto, nemá zmysel. Predstavy však mať môžeme. Si vdovec, študuješ teológiu, vykonávaš službu akolytu...Vieš si seba predstaviť ako kňaza?

Samozrejme každý máme svoje sny. Som vo veku, a po ťažkých rokoch, kedy by som mal svoje sny prehodnocovať v modlitbe, v rozhovore s Bohom. Možno som dnes na rovnakej štartovacej dráhe, ako mladý muž, ktorý sa rozhoduje o svojej budúcnosti. Mám pred sebou ako on tri možnosti. Môžem zostať slobodným mužom, môžem sa oženiť, môžem byť kňaz. Otázka je, kde ma chce mať Boh. Moje sny dnes nie sú podstatné. Dôležité pre mňa je spoznať v modlitbe, akú predstavu má o mojej budúcnosti Boh. Budem rád, ak sa k mojim modlitbám pripojíte.

V súčasnosti vykonávam službu akolytu. Poslaním tejto služby je prinášať Ježiša v Eucharistii chorým. Toho Ježiša, ktorý chodil po Palestíne a uzdravoval chorých na tele a na duchu. Je to krásne poslanie. Chodím aj na to isté oddelenie, kde ležala manželka. Nikdy som si nemyslel, že by som bol poslaný ku chorým a starým. Vždy som skôr cítil volanie venovať sa mládeži. Aj to sa posledné roky zmenilo.

Od témy kňazstva sa najľahšie prechádza k téme šport? Všimla som si na tvojom profile, že aj ty si aktívny športovec...

Snažím sa si prečistiť hlavu športom. Som aktívny športovec vo voľnom čase. Rád bicyklujem, mám rád turistiku, lyžovanie, či hokej. Ešte stále robím futbalového rozhodcu v súťažiach pre deti – prípravky a v IV. lige robím aj delegáta stretnutia a pozorovateľa rozhodcov. Tiež je to o prečistení si hlavy.

Nový člen v tíme Rádia LUMEN počas cyklistického výletu pri jazere neďaleko švajčiarskeho mesta Interlaken

Vďaka práci novinára si veľa cestoval, ktorá kultúra okrem tej slovenskej ti je sympatická a prečo?

Mne sa páči všade, preto nielen ako novinár, ale aj súkromne rád cestujem. Rád spoznávam iné kultúry. Ľudí, ktorí žijú v iných štátoch. Častejšie cestujem na východ. Za posledný rok to boli krajiny ako Rusko, Ukrajina, Arménsko, Azerbajdžan, Estónsko. Akosi ma to na východ láka viac. Možno aj preto, že ovládam ruštinu. Nikdy ma to nelákalo ísť do USA, či Veľkej Británie. Môže to byť aj preto, že anglicky nehovorím. A možno preto, že smer východ je to častokrát lacnejšie, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Píšeš o politikoch, stretávaš sa s nimi v NR SR, ako táto skúsenosť zmenila tvoj pohľad na politiku a politikov? Zmenila vôbec?

Zmenila. Snažím sa politikov spoznávať ako ľudí. Viete, že medzi politikmi máme vdovcov? Ja sa s nimi rozprávam o živote a smrti. Viete, koľko je medzi nimi chorých? Rozprávam sa s nimi o chorobách. Samozrejme o deťoch. O rodine. V každom som sa vždy snažil nájsť v prvom rade človeka.

Pri stretnutí s Tebou sa nedá nevšimnúť si, že si človek dynamický, rýchlo zmýšľajúci a rýchlo konajúci. Máš rád v živote zmeny a si aj ich iniciátorom?

Toto nie je dobrá vizitka.:) Radšej by som dvakrát meral a raz strihal. Ale áno, mám profesne dynamický život, preto hľadám ticho v Božej prítomnosti, v prírode, či kostole. Tam premýšľam nad ďalším krokom. Zmeny mám samozrejme rád a aj tam, kde som túžil, aby sa mi život nezmenil, ho zmenil Boh. Ja to prijímam. Nesťažujem sa na to. 

 

TRI NAJ RADOVANA PAVLÍKA

Najväčší dar od Boha za posledné roky

Smrť.

Najsrdcovejšia rehoľa

Saleziáni (ale vážne im konkurujú jezuiti).

Najobľúbenejšia kniha

Dokonalá sloboda, Kroky proti vetru.

 

Prečítajte si aj: 

TO SME MY - Martin Šajgalík

TO SME MY - Ivo Novák

TO SME MY - Diana Rauchová

TO SME MY - o. Ján Sabol

TO SME MY - Mária Trubínyová

TO SME MY- o. Juraj Spuchľák

TO SME MY- Ondrej Rosík

TO SME MY- Vladimíra Legíňová

TO SME MY- Monika Majerová

TO SME MY- Jana Kršňáková

TO SME MY- Ján Kraus

TO SME MY- Júliana Pavuková

TO SME MY- Andrea Čelková

TO SME MY- Ján Heriban

TO SME MY- Ján Krupa 

TO SME MY- Jaroslav Fabian

TO SME MY- Zuzana Szakácsová

TO SME MY- Júlia Kavecká

TO SME MY- Andrej Baldovský

TO SME MY- Martin Ďurčo

TO SME MY- Lucia Pálešová

TO SME MY- o. Pavol Jurčaga

TO SME MY- Andrea Kundrová

TO SME MY- Kristína Hatarová

TO SME MY- Pavol Hudák

TO SME MY- Monika Strečková

TO SME MY - Jakub Akurátny

TO SME MY- Jaroslav Daniška

TO SME MY- Mária Čigášová

TO SME MY- Adriana Gandžalová

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 18.07.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Za politikov, vedcov a ekonómov, aby spolupracovali pri ochrane svetových morí a oceánov
  • Úmysel KBS na júl: Aby sme prázdninový čas správne využívali na oddych i rekreáciu a nezabúdali na stretnutie s Pánom pri modlitbe a v Eucharistii
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre rodičov. Dcéra Katarína
  • Za vnučku Ariánku, za návrat k svojej rodine, požehnanie pre ďalšie štúdium a budúcnosť a za pomoc Božiu pre ľudí, ktorí v tejto situácii pomáhajú. Mária
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.