TopTip

Novinky
TO SME MY: Marek Mačica

TO SME MY: Marek Mačica Nová posila v tíme Rádia LUMEN Marek Mačica

Do Rádia LUMEN prišiel len koncom roka 2018. Ako novinár sa venoval politike, avšak po čase sa rozhodol pre životnú zmenu. O čo konkrétne išlo? Čítajte ďalej...

Najprv novinár pracujúci v Bratislave a sledujúci politiku. Dnes člen tímu Rádia LUMEN. Ako si sa dostal medzi nás?

Príchodu do rádia predchádzali pre mňa dôležité životné rozhodnutia a zmeny. Niekoľko rokov som pracoval v Bratislave. Po určitom čase prišla ponuka dať si voľno a odísť pracovať ako dobrovoľník. Tak som sa ocitol v Diecéznom centre pre mládež v Španej Doline, kde som sa spolu s ďalšími dobrovoľníkmi starali o mladých, ktorí k nám prichádzali, ale aj o samotný chod centra.

Po tejto ročnej skúsenosti som sa už späť do Bratislavy nevrátil a rozhodol som sa zostať tu v Banskej Bystrici. Neskôr som oslovil Rádio LUMEN, či náhodou niekoho nehľadajú a zhodou okolností hľadali.

Vo svete médií teda nie si nováčikom...

To máš pravdu. Vyštudoval som žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku a odvtedy sa pohybujem v médiách. Najprv v regionálnych novinách a potom ďalších 5 rokov ako redaktor tlačovej agentúry.

Prečo si sa rozhodol odísť z tlačovej agentúry a zo sledovania politického života?

Dobrá otázka. Pre mňa to bolo asi o tom, že som mal vždy v sebe túžbu skúsiť si prácu dobrovoľníka a keď prišla táto ponuka, tak som ju zobral. Aj keď tomu predchádzalo dlhé zvažovanie. A myslím si, že po určitom čase, ktorý stráviš v blízkosti vysokej politiky, je fajn si dať trocha pauzu a oddýchnuť si. Samozrejme, politiku sledujem, stále ma to zaujíma.

V pracovnom nasadení v rámci práce pre tlačovú agentúru vo Francúzsku

Pomohol ti čas strávený v DCM v Španej doline?

Jednoznačne áno. A to vo viacerých aspektoch, o ktorých by som mohol rozprávať hodinu. Ale pre krátkosť skúsim vypichnúť iba dve oblasti. Dobrovoľníci v DCM žijú ako komunita spolu s kňazom. Aj vďaka nemu som mal za ten rok možnosť upratať si veci vo svojom vnútri a vykročiť na novú cestu, a teda aj po duchovnej stránke sa posunúť.

Druhá vec je už spomínaná komunita, v ktorej sme žili dvaja chalani a dve dievčatá. Každý s rozdielnymi povahami a videním sveta. Občas to dávalo zabrať, žiť spolu, alebo zhodnúť sa na rôznych veciach. Ale naučilo ma to veľa čo sa týka vzťahov.    

Do Rádia LUMEN si prišiel na pozíciu po Jane Vajcíkovej, ktorá je aktuálne na materskej dovolenke. Papierovačky, tabuľky, telefonáty s poslucháčmi. Vo všeobecnosti sa toto niekedy vníma ako robota pre usilovné včeličky. V tejto oblasti častejšie vyniká to nežnejšie pohlavie. Nám mužom niekedy chýba dôslednosť v kancelárskych záležitostiach. Ako zvládaš túto prácu ty?

Tak v prvom rade obdivujem ako to Janka zvládala. Priznám sa, že som sa trocha obával ako to pôjde, ale postupne som sa do toho dostal. Aj keď stále sa učím. Našťastie to nie je iba o papierovačkách ako si spomenul, ale aj o manažovaní e-shopu, projektov ako napríklad Lumenrodiny, ale aj o komunikácii s obchodnými partermi, čo mi je už bližšie. Celkovo som rád, že popri novinárskych skúsenostiach môžem nabrať aj skúsenosti v oblasti marketingu.

Od marca sa tvoja pozícia v rádiu trochu zmenila. Ako sa cítiš v novom pracovnom nasadení na PR oddelení?

Je to pozícia, ktorá je ešte bližšie k novinárčine a je o niečo kreatívnejšia. Ešte na Španej Doline som sa zamýšľal nad tým, že by som chcel skúsiť aj túto oblasť PR a som rád, že tu v Rádiu LUMEN mi to umožnili a že sa tak môžem  učiť nové veci. Aj čo sa týka sociálnych sietí, ktoré sme v poslednom čase rozbehli. Okrem toho na tejto pozícii prichádzam opäť do styku s fotografiou a videom, ktorým som sa trocha venoval v minulosti.

Vždy keď prídem k tebe do kancelárie, zväčša ťa zachytím pri práci so slúchadlami na ušiach. Je hudba pre teba pomôckou pri práci?

Je to asi zvyk, ktorý som si priniesol z práce v tlačovej agentúre. V situáciách, keď si na nejakej tlačovke, kde je okolo teba hluk a veľa ľudí, vtedy mi slúchadlá a hudba pomáhali sústrediť sa a rýchlo napísať správu. A okrem toho mám hudbu veľmi rád. Od klasickej, cez jazz, pop až po rock. Odmala som hrával na klavíri, takže k hudbe som mal vždy blízko.

Ako vyzerá tvoj život, keď sa zavrú dvere na marketingovom oddelení v Rádiu LUMEN?

Väčšinu času po práci trávim s mojou priateľkou. Výhodou je, že máme veľa spoločných športových aktivít. Napríklad bicyklovanie. Už teraz sa teším, keď vytiahneme bicykle a budeme brázdiť po kopcoch v okolí Banskej Bystrice. Bicyklom mám doteraz pochodené severné Rakúsko a Moravu. Na Španej Doline som zas objavil čaro workoutu, takže ak mi zvýši čas, idem si zacvičiť na ihrisko.

Nedávno ma opäť zaujali knihy. Zistil som, že nemám prečítaných veľa diel klasických autorov. A to chcem dobehnúť. Najnovšie čítam Veľkého Gatsbyho a Život je sacra zaujímavej od Marka Váchu.

Prezradíš aj niečo zo svojich pracovných plánov u nás v rádiu?

Ako som už spomenul aj nová pracovná náplň ma vracia späť k fotografii a videu, ku ktorým som pričuchol na vysokej škole. Takže v najbližšej dobe budem venovať čas zdokonaľovaniu sa aj v tejto oblasti. 

S dobrovoľníkmi v DCM a otec Juraj Karcol (vľavo)

TRI NAJ Mareka Mačicu:

NAJinšpirujúca hudba k práci

Momentálne Mumfords and Sons 

NAJskúsenosť z novinárskeho pôsobenia

Asi najväčšia bola pre mňa účasť na dvoch summitoch NATO vo Walese a vo Varšave. A taktiež mnohé zahraničné cesty, či už s prezidentom alebo inými ministrami.

NAJzážitok z komunikácie s poslucháčmi

Komunikácia s poslucháčmi je veľmi priateľská a ak je priestor okrem úradných vecí  prehodíme aj pár slov. A naj zážitok asi keď ma jedna poslucháčka poprosila či jej nájdem autobusový spoj

 

Prečítajte si aj:

TO SME MY - Radovan Pavlík

TO SME MY - Martin Šajgalík

TO SME MY - Ivo Novák

TO SME MY - Diana Rauchová

TO SME MY - o. Ján Sabol

TO SME MY - Mária Trubínyová

TO SME MY- o. Juraj Spuchľák

TO SME MY- Ondrej Rosík

TO SME MY- Vladimíra Legíňová

TO SME MY- Monika Majerová

TO SME MY- Jana Kršňáková

TO SME MY- Ján Kraus

TO SME MY- Júliana Pavuková

TO SME MY- Andrea Čelková

TO SME MY- Ján Heriban

TO SME MY- Ján Krupa 

TO SME MY- Jaroslav Fabian

TO SME MY- Zuzana Szakácsová

TO SME MY- Júlia Kavecká

TO SME MY- Andrej Baldovský

TO SME MY- Martin Ďurčo

TO SME MY- Lucia Pálešová

TO SME MY- o. Pavol Jurčaga

TO SME MY- Andrea Kundrová

TO SME MY- Kristína Hatarová

TO SME MY- Pavol Hudák

TO SME MY- Monika Strečková

TO SME MY - Jakub Akurátny

TO SME MY- Jaroslav Daniška

TO SME MY- Mária Čigášová

TO SME MY- Adriana Gandžalová

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.05.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Za cirkev v Afrike, aby sa prostredníctvom života vlastných veriacich stala zdrojom jednoty medzi jej národmi a znakom nádeje pre tento svetadiel.ň
  • Úmysel KBS na máj: Aby pracujúci na príhovor svätého Jozefa dokázali aj svoju prácu premeniť na službu Bohu, boli za prácu vďační a nadobudnuté prostriedky správne využívali
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za drogovo závislých a za trpiace a opustené deti. Anna
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Renátu a jej rodinu
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.